Štítky: zaklikávejte pro filtraci

Když se setkají dvě vášně: káva a umění

Eliška Černá

Publikoval Eliška Černá dne 18.8.2016

Společnost illy se věnuje podpoře současného umění již od roku 1902. Začalo to pomocí finanční a společenskou, ovšem v roce 1992 se tato spolupráce mezi umělci a kávou posunula o něco dále. Tehdy syn zakladatele slavné kávové značky Ernesto Illy pověřil umělce Mattea Thuna, aby vytvořil nový design dnes již ikonického hrnečku na espresso kávy illy. Vznikl tak designový kousek, který byl funkční a zároveň sloužil jako umělecké dílo. Již po více než 20 let se tak hrneček stal bílým plátnem pro renomované i začínající umělce, kteří pomocí něj několikrát do roka vytvoří svojí unikátní kolekci. Během poslední dvou desetiletí se na spolupráci podílela taková jména jako Yoko Ono nebo Pedro Almodovar. Nejnovějším přírůstkem do limitovaných kolekcí je šálek navržený zpěvačkou Alanis Morrisette.

KOLEKCE ROKU 2016
V rámci pokračování tradice vznikl v roce 2016 hrníček inspirovaný tvorbou italského malíře a filozofa Gilla Dorfles, který si vznikl zároveň jako oslava jeho podzimní výstavy v Římě. V květnu představila design svého šálku slavná kanadsko-americká zpěvačka Alanis Morrisette a na podzim očekáváme kolekci inspirovanou ikonickým italským módním návrhářem Emilio Puccim. Designové kousky si můžete objednat na www.nasekava.cz, cena za sadu jednoho či několika šálků se pohybuje od 500 do 2000 Kč.

Jeff Koons, Marina Abramovič, Louise Bourgeois, Anish Kapoor nebo Pedro Almodovar – to je jen zlomek z obsáhlého seznamu známých jmen, které se na tvorbě illy hrnečků podílely a ukázaly tak speciální pouto, které mezi sebou káva a kultura má. Vzhledem k těsnému vztahu mezi illy a umělci se tato spolupráce stále rozrůstá a rozšiřuje se i do muzeí, výstav či knih.

Každý z více než 100 umělců začíná s jednoduchým ikonickým keramickým hrnečkem a následně vytváří unikátní design. Běžně se jedná o šálky na espresso, v některých případech však také o podšálky a hrnečky na cappuccino. V roce 2006 se navíc illy rozhodlo tento projekt rozšířit a zahrnout mezi umělecká díla i 250g plechovku.

O kávě illy

Káva illy se již od roku 1933 praží v italském přístavním městě Terst a vyváží se do více než 140 zemí světa. Její unikátní chuť určuje pečlivě sestavená směs devíti druhů 100% kávy arabica, kterou sestavují degustátoři z několika tisíců vzorků. Illy je ve světě známé nejen jako prémiová káva, ale také jako značka, která neustále přichází s inovacemi a snaží se o udržitelný rozvoj. Po celém světě, včetně České republiky provozuje vzdělávací systém Univerzita kávy, který je určen jak profesionálům, tak zájemcům z řad veřejnosti. V Brazílii pak illy provozuje speciální centrum pro pěstitele. Illy je stále italskou rodinnou firmou.

Simona Krautová

Communication Consultant, PLEON Impact
tel.: +420 602 284 482
e-mail: simona.krautova@pleon-impact.cz

Které tiskové zprávy
vás zajímají?